Główna O nas

HISTORIA POWSTANIA WTZ

Historia powstawania warsztatów na naszym terenie wiąże się z historią kilku rodzin. Wymienię tu rodziny Stoparek, Sielskich, Fiłon, Stachurskich, Winciorek i  innych, w których wystąpił problem niepełnosprawności dzieci. Dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie, po wyjściu poza zakres ustawowego obowiązku szkolnego, ówczesne władze na naszym terenie (za wyjątkiem gminy Żmigród) praktycznie  nie miały nic do zaoferowania. Większość dorosłych dzieci szukało i znalazło zajęcie poza powiatem trzebnickim. Wiązało się to jednak z ich zakwaterowaniem lub uciążliwymi i kosztownymi dojazdami. Bardzo często rodzice lub opiekunowie niepełnosprawnych rezygnowali z wysyłania swych podopiecznych do dalekich placówek, decydując się na zamknięcie ich w domu. Do dzisiaj jest jeszcze wiele dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie zamykanych w domach.

Wymienione rodziny dostrzegając potrzebę zabezpieczenia przyszłości dla swoich i innych dorastających dzieci z niepełnosprawnościami, zrzeszyli się w Trzebnickim Stowarzyszeniu '' Uśmiech Dziecka", gdzie pod kierownictwem ówczesnej pani prezes Mirosławy Stoparek, rozpoczęli starania o powołanie Warsztatów Terapii Zajęciowej w powiecie trzebnickim. Był to rok 2003. Pani prezes zainicjowała zorganizowanie Ośrodka Wsparcia a w nim Zespołu Terapeutyczno-Oświatowo-Rehabilitacyjnego w Trzebnicy, gdzie kilkunastu niepełnosprawnych z Obornik Śl, Trzebnicy i gmin Prusice, Zawonia, Wisznia Mała spotykało się w Trzebnickim Ośrodku Kultury na zajęciach z plastyki, ceramiki i muzykoterapii. Organizowane były wspólne wyjazdy integracyjne. Działalność ośrodka wsparcia finansowana była na wniosek zarządu stowarzyszenia przez Powiat Trzebnicki. Zaangażował się bardzo mocno we współpracę ze stowarzyszeniem Starosta Adam Stocki poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy. Swojej pomocy nigdy nie odmawiał również  Burmistrz Obornik Śl Paweł Misiorek.

Zespół terapeutyczny  był zalążkiem przyszłych warsztatów. Nadzieja ich utworzenia wystąpiła z chwilą  ukazania się na początku 2005 roku szansy odzyskania swojej posesji przy ul. Stawowej 1  w Trzebnicy przez Kongregację sióstr Miłosierdzia z którą stowarzyszenie współpracowało od szeregu lat. Stowarzyszenie otrzymało lokal w odzyskanym w roku 2005 przez siostry  budynku. Dysponując lokalem stowarzyszenie złożyło odpowiednie wymagane dokumenty na dofinansowanie utworzenia i działalności warsztatów w ramach programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) pn." Program wyrównywania różnic między regionami"

 

Po uzyskaniu w miesiącu sierpniu 2005 roku informacji o przyznaniu środków przez PFRON, zarząd stowarzyszenia przystąpił do zorganizowania remontu i adaptacji pomieszczeń w najętym budynku przy ul.Stawowej 1 w Trzebnicy. Remontu wraz z wyposażeniem pomieszczeń warsztatu dokonała, wyłoniona drogą przetargu, trzebnicka spółka TRZEBUD.
Dnia 15 grudnia 2005 roku  Warsztaty rozpoczęły codzienną pracę. Pomysł kilku rodzin stał się rzeczywistością!!! Korzysta z nich aktualnie 35 podopiecznych z gmin Oborniki Śl., Prusice, Zawonia, Wisznia Mała i Trzebnica.Panel logowaniaOdwiedziny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj16
mod_vvisit_counterWczoraj59
mod_vvisit_counterW tym tygodniu75
mod_vvisit_counterTydzień temu441
mod_vvisit_counterW tym miesiącu1712
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc1839
mod_vvisit_counterWszystkie odwiedziny259987

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Z życia WTZ